Nejdříve vám chci vysvětlit, rozdíl mezi kostrovým a bezkostrovým sedlem vyrobeným na míru koni.

V kostrovém sedle se nachází kostra z umělé hmoty (dřeva, a pod). Kostra je tvrdá a pokud výborně nepadne koni na hřbet, může způsobit značné zdravotní obtíže tím, že může tlačit koně na různých místech.
Kostra udělaná přímo na míru koni je vybroušená nebo jinak sestavená přesně podle jeho hřbetu.

   

Na takto připravenou kostru se pak ušije, nalepí kůže a přišroubují se další věci k tomu potřebné..

        

Neexistuje nic lepšího než takto vyrobené sedlo přímo na míru koni!.. výborně rozkládá váhu jezdce.

Ale řekněme si na rovinu: kostrové sedlo je tvrdé jak pro koně tak pro jezdce, kůň se pod ním nemůže dobře ohýbat, když běží, určitě cítí diskomfort na hřbetě, ať už kvůli tvrdosti sedla, nebo spojený s tvrdostí jezdce atd. To nemluvím o tom, že když koupíte sedlo do kterého nevidíte, může špatně padnout na hřbet, to znamená úhel lyžin je jiný než úhel hřbetu a může tlačit na některé místa svalové hmoty, kostí, žeber atd..

Koník na fotkách je náš kříženec WPBr a ke svému pohybu se nutně potřebuje kroutit v páteři jako ještěrka.. a i když jsme kostru brousily 4 h, padla přesně na jeho hřbet, sedlo bylo úžasné a precizní od sedlářky Danky, Barnet nebyl nikdy spokojený, protože při pohybu ho sedlo pořád omezovalo. Proto se dnes spousta majitelů koní obrací na bezkostrové ježdění. Ovšem není bezkostra jako bezkostra..

Takže jak probíhá moje výroba bezkostrového sedla na míru?

Nejdříve si musíte všechno perfektně přečíst, vybrat typ sedla, barvu, kůži, dečku a jiné věci které chcete, vše vyplnit v objednávkovém formuláři a odeslat objednávku. Potom začneme komunikovat přes FB: pošlete mi fotky koně, změříte mi co po vás budu potřebovat, na všem se domluvíme..

Jeden příklad za všechny: bezkostrové kožené sedlo ORX Luxury na míru koníkovi s rozsáhlým kohoutkem zasahujícím až pod jezdce a přestavěným hřbetem tak, že záď je níže.. Po celou dobu výroby byla perfektní komunikace od majitelky, majitelka koníka mi poslala spoustu fotek a měření (vybrala jsem pouze hlavní fotky):

   

 

na fotky si udělám náčrtky, vytisknu v měřítku, sestavím grafické návrhy, koníka si všelijak okótuji a dokud nejsem spokojená, že už vím všechno, neustále komunikujeme..

           

Potom přichází na řadu samotná výroba, to je řezání, stříhání, tvarování speciální tuhé pěny podle šablon..

 

lepení k sobě do správného tvaru, seřezávání všech hran do ztracena... navyšování vrstev, předělávání, neustálé hledání nedokonalostí..prostě sochařská práce :)

 

 na takto vyrobenou měkkou "kostru posedlí" pak šiju a lepím kůži.. nařežu z kůže sukně sedla, podle tvaru koňského hřbetu..

   

pod sukně vložím znovu tvrdou pěnu, speciálně upravené sedlové polštáře, které tvoří další díl měkké "kostry" - a zase mravenčí práce s lepením vrstev, seřezáváním všech hran do ztracena, seřezáváním sedlových polštářů podle tvaru hřbetu koně, vrstvení vycpávky pro kolena a zase jejich seřezávání, vytvářením různých prostorů k přezkám na třmeny (aby netlačily), prostoru k uchycení zápinek (aby netlačily) a podobně...Ušiju beránka do spodu, vše zkompletuji..

Jak vidite je to náročná práce, která vyžaduje spoustu úsilí, času a lásky k našim čtyřnohým parťákům. Ale výsledek stojí rozhodně za to. Dokonale padnoucí měkká bezkostra na atypického koníka, se speciální dečkou, vše podle tvaru jeho hřbetu.